slovníček pojmů

Addisonova choroba (nemoc) - je to chronické onemocnění nedostatečnosti nadledvin. Příznaky vyčerpanosti nadledvin - únava, závratě, omdlévání, poruchy paměti a zapomínání. Přispívat k vyčerpání mohou - extrémy počasí (horko, chlad), fyzické trauma či zranění, periodicky opakucící se stres, nebo dlouhodobé onemocnění. Nízký tlak může být dalším indikátorem. Vyčerpanost nadledvin může vést též k nespavosti. Intenzivní cvičení může způsobit vyčerpání nadledvin a bránit jejich uzdravení.

Addisonská krize - neléčená nemoc vede k Addisonské krizi a ke smrti. (u mnohých pacientů se diagnostikuje Addisonova choroba právě až po prodělání Addisonské krize, hospitalizaci, kdy lékaři udělají kompletní vyšetření.

Aldosteron - je to hormon patřící mezi mineralokortikoidy, jejichž hlavním úkolem je regulovat přítomnost solí(minerálů) v organismu a regulují jejich metabolismus. Podílí se také na regulaci a hospodaření organismu s vodou.

Dřeň nadledvin - produkuje hormon adrenalin (vylučuje se zkrve při strachu a úzkosti - má za následek zrychlení tepu, rozbušení srdce, zblednutí kůže - příprava na boj či útěk) a noradrenalin (má opačný účinek než adrenalin - zpomalení tepu, arytmii, zužuje dýchací cesty).

Hypofýza - je do velké míry nadřazená všem ostatním žlázám s vnitřní sekrecí v těle

Kůra nadledvin - produkuje hormony - steroidy. Nejvýznamnější z nich je život zachraňující antistresový hormon kortizol,  další pak aldosternon.

Kortizol - hormon patřící do skupiny glukokortikoidů, ovlivňuje především metabolismu, snižuje imunitní reakce, zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích (např. při stresu, infekčních chorobách, velké tělesné námaze, dlouhodobém hladovění). Normální hladina kortizolu je nízká večer a vysoká ráno. Těhotenství, stres a nemoc mohou zvýšit hladinu kortizolu.

Jeho vylučování je kromě nadledvin úzce spjato s nadřízeným řídícím orgánem - hypofýzou. Játra pomáhají z kortizolu vyráběl kortizon (tj. vlastní řídící hormon).

Kortizon - účinek kortizonu je spjat se stresem a nadledvinky musí být schopny ve stresu tyto hormony správně produkovat. Kortizon má protizánětlivé účinky a snižuje citlivost na bolest

Nadledviny - žlázy s vnitřní sekrecí (vylučováním), uložené na horním pólu ledvin - skládají se z dřeně(20%) a kůry(80%). (dřeň je autonomní orgán, kůra endokrinní orgán). Při produkci kortizolu využívají nadledviny játra k tomu, aby se z kortizolu vyráběl kortizon (tj. vlastní řídící hormon).

Příznaky vyčerpanosti nadledvin - únava, závratě, omdlévání, poruchy paměti a zapomínání. Přispívat k vyčerpání mohou - extrémy počasí (horko, chlad), fyzické trauma či zranění, periodicky opakucící se stres, nebo dlouhodobé onemocnění. Nízký tlak může být dalším indikátorem. Vyčerpanost nadledvink může vést též k nespavosti. Intenzivní cvičení může způsobit vyčerpání nadledvin a bránit jejich uzdravení.

Odpočinek - nejdůležitější při léčbě nadledvin - jak fyzický tak psychický

Stres - může vést k vyčerpání nadledvin

Thomas Addison - britský lékař, který jako první popsal Addisonovu chorobu

Žlázy s vnitřní sekrecí - nazývají se endokrinní a jejich produktem jsou hormony (hypofýza, hypothalamus, štítná žláza, příštitná tělíska, nadledviny, slinivka břišní, šišinka, brzlík, placenta, vaječníky, varlata)